AVAKADO; SAĞLIKLI VE GÜZEL BESİN

AVAKADO NEDİR VE BİRKAÇ FİT TARİF

Avakado nedir derseniz, avakado bir meyvedir. Enerji değeri oldukça yüksektir ve içerisinde bol miktarda vitamin, sağlıklı yağ ve protein bulundurur. Bizim bu sağlıklı besinle tanışmamız biraz geç olsa da artık halk pazarlarında bile avakadonun satıldığını görüyorum, bu bizim ülkemiz açısından önemli bir ilerleme. Hem sağlıklı bir besin olduğu kadar bize faydası da oldukça fazla. Vücudun ve cildin yenilenmesinde oldukça başarılı olan avakado içerisinde çok fazla vitamin de bulundurmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttaki toksik maddelerle savaşır bu güzel meyve.

Çoğu insan tadını sevmiyorum der genellikle. Bunun sebebi avakadoyu yanlış yemesidir. Ya daha olmadan yemiştir, ya da kötü bir tarif uygulamıştır. Ben açıkçası avakadoyu hem kahvaltı olarak hem de ana öğünlerde salatada kullanarak tüketmeyi çok seviyorum. Biraz olgunlaşmışsa eğer birkaç dilim kesip püre haline getiriyorum öncelikle. Bozulmasın diye kalanını buzdolabı poşetiyle birlikte buzdolabına koyuyorum, böylece bir iki gün daha tüketilebilir hale geliyor. Püre yaptığım avakadoya bazen beyaz peynir de ekliyorum, yani o sabah canım nasıl isterse. Daha sonra bir iki dilim tam buğdaylı ekmek kızartıyorum. Ezdiğim avakadoyu ekmeğe sürüyorum, üzerine de biraz karabiber biraz tuz. Ve kahvaltım hazır! Afiyet olsun. Lütfen siz de herkes gibi önyargılı olmayın yeni ve güzel besinler için alışma süresi verin kendinize.

Avakado içinde bulundurduğu yağ asitleri sayesinde kolestrolün yükselmesini de önler. Yani kalp ve damar hastalıkları açısından da oldukça önemlidir.

Eğer bir avakado alıyorsanız ve çok sertse olgunlaşması için bekleyin çünkü sert bir avakado henüz yemek için hazır olmamıştır ve öyle yemeye kalkarsanız acı, mayhoş bir tatla karşı karşıya kalacaksınız. Ya da hafif yumuşak bir avakado alığ aynı gün tüketebilirsiniz, keyfiniz bilir. Ben uygun fiyata bulduğum zaman birkaç tane birden alıyorum, ama hepsini yumuşak almıyorum çünkü o kadar avakadoyu tüketemeden çöpe atmak istemem. Ayrıca bi akşam yarısını salatanıza kullandıysanız buzdolabı poşetiyle birlikte dolaba koyun, yoksa dışarda kararıp çöpe gitmelerine neden olur. Böylelikle ertesi sabah buzdolabından alıp avakadolu tost yapıp tüketebilirsiniz.

Avakadolu salata yapmaya gelelim biraz da, olmazsa olmazlarım kırmızı soğan, marul, domates, salatalık ve bence en çok yakışan nar ekşisi! Tabi canınız nasıl yemek istiyorsa; biberdir, havuçtur eklenebilir ama ben genelde eklemiyorum. Nar ekşisi ve limon olduğu sürece her şey mükemmel! Avakadoyu da önce dilimliyorum sonra kare kare kesip öyle salataya ekliyorum.

Keşke şu an dolabımda minik bir avakado olsaydı!!!!!!


Söylemeden de gitmek istemedim 100 gr avakadoda yalnızca 150 civari kalori bulunmaktadır.