BİRAZ FİNLANDİYA -GRUPLAR-KÜLTÜR-DOĞA

FİNLANDİYA – FİN MÜZİK GRUPLARI HAKKINDA

Oldum olası bu ülkeyi severim. Gerek muazzam doğal harikalarıyla, konumuyla, gerek inanılmaz yüksek refah seviyesine sahip oluşuyla, kültürel ögeleriyle çok ilgi çekici bir yer benim için. Farklı tatlara sahip yemekler, içkiler...Ve daha nice şey. Bunun yanı sıra dikkatimi çekmesinin başka bir sebebi en sevdiğim üç müzik grubundan rastgele ikisinin Fin müzik grubu olması. Bu iki gruptan biri “Apocalyptica” diğeri ise “HIM”. En sevdiğim üç grup var demiştim; en sevdiğim “Rammstein”, ama onu uzun uzun başka bir yazıda ele alacağım zaten.
Finlandiya Kuzey Avrupa ülkelerinden biridir ve konum olarak İskandinavya yarımadasındadır. Rusya, Norveç ve İsveç’in yanında yer alır. Herkesi kendine hayran bırakan doğal güzelliklere ve oldukça yüksek yaşam seviyesine sahip olan bu ülke, en imrendiğim yanı inanılmaz yüksek yaşam kalitesine sahip oluşlarıdır zaten, oldukça sert geçen kışa sahiptir başkenti de Helsinki’dir. Ülkenin ana dili ise Fincedir, ama halkın büyük çoğunluğu akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmektedir. Ülkeyi hem içten bakınca seviyorum hem de dıştan bakınca. Yani şunu demek istiyorum; ülke aşırı gelişmiş bir ülke, kendini her açıdan geliştirebilmiş… İnsanları, eğitimi, kültürü, eğlence yapısı. Yani orada yaşamak isteyebilirdim. Dışardan bakmakla da şunu kastettim, inanılmaz değişik kültüre sahip değişik yemekleri, değişik içecekleri, doğal güzellikleri, doğal gece ışıkları… Yani kesinlikle turist olarak da görmek isteyebileceğim bir yer ki istiyorum da. Ama tl’nin değerini size anlatmama gerek yok diye umuyorum.
Finlandiya’da görmeye değer en güzel olaylardan biri “Midnight Sun” olarak adlandırılan gece yarısı güneşi olayıdır. Uzun ve şiddetli geçen kış mevsiminin ardından 24 saat gündüz olan günler yaşanır. Haziran ayında da bu olay üzerine festivaller ve etkinlikler gerçekleşir. Gidemesem de gördüğüm kareler iç çektirecek cinsten göz alıcı. Bir de “Kuzey Işıkları” altında keyif yapabileceğiniz bir ülke burası, camdan igloo’larda uyurken kuzey ışıklarını izleme imakanınız var.
Tamam ülkeye geldik geziyoruz da peki bizi nasıl karşılıyor bu Fin insanları dediğinizi duyuyorum. Finlandiya insanları için ne kadar şey duyduysam yabancılara karşı çok sessiz ama çok kibar oldukları yönünde. Bu yüzden ilk başta soğuk görünüyorlar, ama saygılarından. Konuşmaya başlayınca ne kadar saygılı ve kibar olduklarını görüyorsunuz diyor bu güzel ülkeye daha önce gitmiş olanlar. Gereksiz konuşma yapan tip değiller ve aşırı dakik insanlarmış.
Diğer istediğimiz şey ise gittiğimiz bir yerde özgürce dolaşabilmek, korkmadan. Finlandiya dünyanın en sessiz ve en güvenli ülkelerinden biri. Başka daha ne isteyebiliriz ki.
Biraz da size dinleyebileceğiniz iki grup önereyim; enstrümantal müzik seviyorsanız özellikle çello ağırlıklı “Apocalyptica”’yı biraz kurcalamanızı öneririm. “I don’t care”’in müziği en sevdiklerimdendir. Grubun çok çılgın ve yetenekli üyeleri var Eicca özellikle en en en sevdiğim çelist(çoğu Finli gibi oldukça uzun boylu ve çok bakımlı saçları vardır), onun dışında Perttu, Paavo ve Mikko oldukça başarılı sanatçılardır. Ne tür müzik yapıyorlar derseniz Klasik müzikle Heavy metal arasında demek çok doğru olur. Diğer bahsetmek istediğim grup da “HIM”. Şu sıralar grubun vokalisti solo çalışmalar yapsa da “HIM”’in yeri bende ayrıdır. Özellikle lise zamanlarımda o kadar dinlerdim ki benim sayemde ev üyeleri de şarkıları oldukça yakından bilmektedirler. Grubumuzun kıymetli en değerli üyesi yani Vokalisti “Ville Valo”, böyle hitap ettim çünkü HIM’in açılımı “His infernal majesty”’dir, kendi fikrimce oldukça farklı ve güzel tonda bir sese sahiptir. Yine bir Finli özelliği olarak oldukça uzun boyludur Ville. Müziklerini “Love metal” olarak adlandırırlar. Yani hafif gotik imajını görmek mümkündür. Yine dinleyebileceğiniz birkaç şarkı önerip sizi Fin güzellikleriyle başbaşa bırakıyor olacağım. “Join me in death”, “Joy and sorrow”, “Right here in my arms”… Başka şarkılarına da elbette bakabilirsiniz. Size hitap eder ve ya etmez o sizin kendi zevkiz…