Evlerimizi Süslediğimiz 'DREAMCATCHER'


Severek evlerimizi süslediğimiz, yatak odalarımıza astığımız ya da kapı girişlerine taktığımız; onlarca renkte ve modelde olan “Dreamcatcher” diğer adıyla “Düşkapanı”, tarihi çok eskilere Kızılderili kabilelerine dayanmaktadır.
Kızılderililerin başucu duvarına asılan dreamcatcher (düş kapanı) inanışa göre onları kâbusların gerçekleşmesinden korumaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerin başucuna asarlarmış ki kötü ruhlar onları rahatsız etmesin. İnanışlarına göre ortasında ki ağ kısmı kötü rüyaların geçmesini engellermiş, huzurlu bir şekilde uyumasını sağlarmış böylece. Eğer kötü bir rüya gören olursa o düşkapanını yakmalı yerine bir yenisini koymalıymış.
Halka şeklindeki çember ise hayatı simgelermiş. Dreamcatcher kötü düşünceleri sizden uzaklaştırıp, iyi düşünceyle dolmanızı sağlayan bir nesnedir Kızılderili inanışına göre.
Kodrad J. ye göre '' Sadece güzel rüyaların süzgeçten geçmesine izin verilmiştir.'' Kötü rüyalar ağda kalıp gün ışığıyla birlikte göğe yükselirlerdi. Güzel rüyalar diğer tarafa geçebilirdi ve yataklı kuş tüyüne kayıp düşerlerdi.”

Kim böyle bir şeyin mümkün olmasını istemez ki!