KIŞA BEDENSEL VE RUHSAL OLARAK HAZIRLAN

KIŞA BEDENSEL VE RUHSAL OLARAK HAZIRLAN


Malum havalar dengesizleşse de, sabahla gece arasındaki sıcaklık farkı korkunç derecede ortada. Soğuklar çat diye geldi. Gündüz yüzünü gösteren ve kaçan güneşin ardından mutlaka yanınıza bir ceket ve ya hırka alın dışarı çıkarken.

Kış hem bedenen hem ruhen daha fazla kendimize dikkat etmemiz gereken bir mevsimdir.

Soğuk havalar, yağmur, güneşin erkenden kaybolup etrafın kapkara olmasıyla baş başa kalıyoruz. Kimi insanın havadan ötürü psikolojik olarak enerjisi düşüyor. Hiçbir şey yapmak istemiyoruz kimi zaman, hele sabahları erkenden kalkıp koşuşturma mecburiyetimiz varsa. Üstüne hasta da olursak vay geldi halimize.

Benim önerebileceğim bazı şeyler var günlük rutinimde uyguladığım;

Her gün spor yapmaya dikkat ederim. Bu spor illa kapalı salonlarda ve ya kondisyon gerektiren aletlerle olacak diye bir şey demedim. Örneğin ben çoğu yere yürüyerek gidiyorum, vücudumun buna alışması oldukça güzel bir şey ve direncimi arttırıyor bunu sürekli yaptığımda. Spor salonuna gitmiyorum, en azından gerek duymuyorum bunun yerine evde boş zamanlarımda egzersiz yapıyorum. Ya yoga matımın üzerinde, ya da youtube’da bulduğum güzel bir zumba antrenmanıyla değerlendiriyorum fırsatımı. Eğer tüm günün yoğunluğundan fırsat bulamazsam da akşam yatmadan önce squat yapıp öyle uyuyorum. Unutmayın ki egzersizleri zevkinize göre çeşitlendirebilirsiniz. Sağlıklı ve dinç bir vücut için spor şart.

Bahsetmek istediğim ikinci konuysa güzel besinlerden yararlanmak. Sebzeler-meyveler elbette! Kışın direncimizi arttırmak istiyorsak özellikle daha da dikkat etmemiz gerek beslenmemize. Kış meyveleri, kış sebzeleri… İnternet; yapabileceğimiz milyonlarca güzel yemek tarifiyle dolu.

Kendimden örnek verecek olursam bazen güne meyve yiyerek başlıyorum, bazen öğle yemeğimde avokadolu sandviçler oluyor, genelde de akşamı ya salatayla ya da zeytinyağlı sebzelerle kapatıyorum. Bunların yanında fıstık, ceviz gibi kuruyemişler de tüketiyorum elbette. Benim yaptığımı yapın demiyorum elbette, herkesin beslenme rutini farklıdır, ben genelde kahvaltıya kahveyle başlarım bu konu her ne kadar tartışılabilir olsa da benim açımdan böyle işliyor günlük beslenme düzenim. Önemli olan kötü yağlardan uzak durun. Kızartma, fast food, aşırı karbonhidratlı şeyler hayatınıza minimum aralıklarla girsin. Hatta mümkünse tüketmemeye çalışın. Yerken güzel gelse de sağlığınıza zararı olan besinleri hayatınızdan çıkarmaya bakın. Dinç ve sağlıklı vücuda sahip olmak ve ilerleyen yaşlarınıza şimdiden yatırım yapmak çoğu şeyden daha önemli. Çünkü sağlığınız bozulduğu takdirde sizin yaşamınız da bozulur… Kaliteli bir hayata sahip olmak için önce bedeninize bu iyiliği yapın.

Üçüncü konu ise sağlığınızı kontrol altına alın, yani yılda iki kere kan tahlili yaptırın. En azından eksikliklerinizi vücudunuzdaki vitamin oranlarını öğrenirsiniz buna göre de doktorunuz ne yemenizi ya da ne takviyesi almanız gerektiği konusunda size yardımcı olur. Ben vejetaryen olduğum için yılda iki kez kontrole gidiyorum. Demir oranlarım, vitamin seviyelerim vs her şeye baktırıyorum bir sıkıntı var mı diye.

Vitamin takviyeleri kullanabilirsiniz, kimisi yorgunluğa iyi gelir kimisi vücudun direncine, unutkanlığa ya da saç ve cilt derisine.. Bu takviyeleri artık her yerde görüyoruz; gratis, rossman başta olmak üzere hem uygun hem de çok fazla çeşit var. Yarım litre şişenin içine bir tableti atarak gün boyu tüketebilirsiniz. Ayrıca farklı aromaları da var limon, şeftali, vişne gibi zevkinize göre.

Diğer bir konuysa kendinize zaman ayırın! Bir dinlenme günü olabilir, bakım ritüeli olabilir, kitap okuduğunuz zevkli bir köşe ayarlayabilirsiniz kendinize ve ya zevk aldığınız bir konuya daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Kış hem bedensel olarak insanı etkilediği gibi hem de ruhen bizim etkileşimimizi azaltır. Soğuk hava ve karanlık; yorgunluk, halsizlik gibi geri dönüşler sağlayabilir ruhsal olarak bu yüzden kendimizi motive edecek, dinlendirecek, aynı zamanda enerji verecek şeyler yapmamız gerekir. Ruhen motive olmak için iyi şeyler yapmak da bizi olumlu etkiler; örneğin beni en çok mutlu ve iyi hissettiren şeylerden bir tanesi hayvanları beslemek, yardım etmek, onlarla ilgilenmek. Sonuçta kış bizi etkilediğinden fazla olarak dışardaki hayvanları olumsuz etkiliyor. Bizim soğuk ve karanlıktan kaçacak bir evimiz varken onlar dışarıda bir başına. Bu sebeple imkânlarınız el verdiğince dışardaki canlılar için su ve mama koyun kapınızın önüne. Ben dostluk mamaları taşırım genelde çantamda. Bunların fiyatları da 1-3tl civarı bir şey.

Size son olarak diyeceğim şu ki kendinize iyi bakın, iyi şeyler yapın!!!!!