KİTAP ÖNERİSİ “O”

KİTAP ÖNERİSİ “O”

1986’da yayımlanan “it” yani Türkçe versiyonuyla “O”; Amerikalı ünlü gerilim ve korku yazarı Stephen King’in eseridir. Dışardan bakılınca kalın bir kitap olarak görülse de yazarın hikâyeyi anlatış biçimi oldukça sürükleyici olduğu için bir solukta bitirmek isteyeceğiniz türden bir eserdir. Gerilim ön planda olan bu eser eğer benim gibi korku kitaplarını okuyamayan ve sevmeyen birine bu denli âşık ettiyse, herkesin okuması gerekenler listesine eklemesi gerektiği bir kitaptır.

Farklı kapak tasarımlarına sahiptir yeni ve eski basımları kıyaslamak gerekirse; kimi tasarımda korkunç bir palyaço varken kimisinde ufak gizemli, küçük bir çocuk resmi vardır. Söylemeden geçemeyeceğim; ben çocukluğumda palyaço fobisine sahiptim ve itiraz etmeden bu esere şans vererek mükemmel bir karar verdiğimi farkettim. Çünkü benim okuduğum kapakta da korkunç bir palyaço resmedilmişti.

Ana temaya gelirsek, “O” bir varlık, nesneleştirilebilen ve bu dünyaya ait olmayan, insanların korkularını resmeden bir varlık! Tabi ki “O”’nun gücünü aldığı şey başlıca çocuklar ve çocukların korkuları…

Yazar bu eseri tamamlayabilmek için tam dört yıl kitabın üzerinde çalışmış. Çok akıcı ve sürükleyici bir yazı sunmuş bizlere. Ayrıca bu eser çoğu yerde King’in başyapıtı olarak nitelendirilir. Yedi farklı karakter bulunan bu yazıda karakterlerin hem çocukluk dönemleri hem yetişkinlik yılları ele alınmıştır, yani iki farklı dönemi kapsıyor diyebiliriz.

Hikâye küçük bir kasabada geçen konuları ele alıyor, ABD’de Derry adlı kasabada. Bu kasabadaki bir varlığın insanlara ne denli kâbus olabileceğini işleyen King’in bu eserini bitirdiğinizde “Vay be ben ne okudum!” diyorsunuz. Bizzat ben tek solukta okudum bin küsür sayfalık eseri. Bu yaratık hikâyedeki 7 farklı karakterdeki arkadaşların hayatlarında da derin izler bırakıyor. Bu karakterler sosyal olarak biraz dışlanmış çocuklar ve bu özellikleri onları bir araya getiriyor. Çok güçlü bir dostluk çıkıyor ortaya. Bu yaratık ise çocukların karşısına onların kendi korkularıyla çıkıyor.

Eser hakkında çok fazla spoiler vermek istemiyorum, ama daha fazla anlatmaya devam edersem heyecanı kaçıracağımdan korkuyorum.

Ayrıca bu eserin bir eski bir de yeni bir yapımi olmak üzere filmleri var… Önce okumanızı tavsiye ederim çünkü şu zamana kadar bu kitaptan daha başarılı bir film örneğine rastlamadım…

Hadi ne duruyorsunuz bir an önce kitabı alıp okuyun !!