SAĞLIKLI BİR BEDEN VE SAĞLIKLI GELECEK İÇİN ( 2 FİT TARİF )

SAĞLIKLI BİR BEDEN VE SAĞLIKLI GELECEK İÇİN ( +2 FİT TARİF )

Bizim ülkemizde yaşayanlar olarak aslında çocukluğumuzdan beri sebzelerden nefret ederek büyüdük, ne sebepse nefret ettirme gereği duydular. O kadar yağlı ve zararlı yemekler sofralardan eksilmedi ki bize faydası olan sebzelere alışalım. Bende sevgi ise kendi azmimle oluştu. Daha sağlıklı beslenmek; daha fit bir vücuda sahip olmak, vücudumuzun içindeki işleyişin yerinde olması, sağlıklı bir vücut daha sağlıklı bir gelecek ve daha dinç bir yaşlılık için bu konularda oldukça araştırma yaptım. Bana faydası olan besinleri sevmem gerektiğini bir yaşam tarzı haline getirmeyi öğrendim yıllar içerisinde. Zararlı yağların organlarımızı mahvettiğini, yoğun karbonhidratın dişlerimizi çürüttüğünü, sağlıksız bir vücuda ve sağlıksız bir yaşam rutinine dönüştürdüğünü bizzat kendi gözlerimle gördüm.
Tadı güzel geliyorsa iyi bir besindi zamanında yemekler benim için. Çikolatalı pastalar, soslu dondurmalar, kızartmalar, fast food’lar, yağlı ve şekerli… Eğer tadı güzelse bana zararı farketmeksizin yemek istiyordum. Ne kadar kötü besinler ne kadar yağa ya da tatlandırıcılara bulanırsa insan tatminini o kadar kandırıyor. Kilo almak bir yana göremediğimiz ve zamanla çıkan sorunlar- hastalıklar bunun daha da kötü boyutu. İnsan bunu kendine neden yapar ki! Dişlerimizi her gün fırçalarız bunun doğru olduğunu biliyoruz ve alışkanlık haline getiriyoruz. Yeme şeklimiz de böyle olmalı önce kendi iyiliğimiz için yemeliyiz. Sağlığımıza ne kadar erken dikkat edip özen gösterirsek zaman akıp geçince beslenme sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalmayız. Gençken bu alışkanlıkları kendimize adapte edersek bunu sürdürmek daha kolay olur. Şekerden uzaklaşmak, yağlı gereksiz şeylerden uzaklaşmak ve en önemlisi de bunları bedenimize ve sağlığımıza yatırım olarak görüp yaşam tarzı olarak benimsememiz gerekir.

Size hem sağlıklı hem besleyici iki tane hafif tarif paylaşıcam

ISPANAK SALATASI
Malzemeler;
-Bir demet ıspanak
-Bir avuç kadar ceviz(daha az da olabilir)
-Bir dilim beyaz peynir
-İsteğe göre nar
-Salatalık
-Roka
Tüm malzemeler ıspanak da dahil olmak üzere çiğ halde temizlenir ve konulur. En son üzerine ceviz ve peynir parçaları ufak ufak serpilir. İsteğe göre nar koyabilirsiniz. Sos olarak da nar ekşisi ve zeytinyağı öneririm.

YOĞURTLU KABAK
Malzemeler;
-İki orta boy kabak
-Üç ya da dört yemek kaşığı yoğurt
-Bir diş sarımsak
-Pul biber ve karabiber
Kabaklar rendelenir, sıkılarak fazla suyu atılır. Çiğ bir şekilde sarımsakla birlikte yoğurdun içine eklenir. Üstüne de karabiber ve pul biber serpiştirilir. İsterseniz üzerine zeytinyağı da gezdirebilirsiniz.
Afiyet olsun