SON HUAWEİ SAVAŞLARI

SON HUAWEİ SAVAŞLARI

Gündeme oturan “HUAWEİ GOOGLE YASAĞI” bir süredir dikkatleri üzerine çekiyor. Gerek Trump’ın, Amerika’nın açıklamaları; gerek sürekli farklı bilgilerin medyaya yayılması; ya da Huawei’in ataklara karşı güven veren açıklamaları.
Ben de bir Huawei cihaz kullanıcı olarak kısa sürede yaşanan bu gelişmeleri anlamaya ve takip etmeye çalışıyorum. Birden çıkan kararlar, her tarafın farklı ani açıklamalar yapması beni oldukça şaşırttı şu süreçte. Bildiğiniz üzre ilk çıkan haberler Huawei markasının el değiştireceği yönünde oldu. Daha sonra Huawei tarafından, cihaz kullanıcısı olduğum için bir mail aldım. Bu maili direk paylaşıyorum;
“Değerli Huawei Müşterisi,Bu e-posta; Huawei Group içindeki organizasyonel değişiklikler nedeniyle Huawei Mobil Servisleri (Bulut) 31 Mayıs 2019 tarihinde Huawei Device Co., Ltd'den İrlanda’da kurulan ve yerleşik olan %100’ü Huawei’in mülkiyetindeki bağlı kuruluş olan Aspiegel Limited'e aktarılacağı konusunda sizi bilgilendirmek içindir. Ayrıca HUAWEI Kimliği, Bulut, Temalar ve Uygulama içi satın alım servisleri ile ilgili kişisel verilerin mevcut depolama konumu Singapur olup, 31 Mayıs 2019 sonrasında kişisel veriler Avrupa Birliği (EU)/Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) dahilinde bulunan veri merkezlerinde saklanacaktır.”


Mailin giriş kısmı böyleydi, gerçekten çıkan haberleri doğrulamış oldu. Ayrıca bilgilendirici bir mail atmalarına da memnun olmuştum.
Devamı ise şu şekildeydi mailin;
“1. Bu değişiklik kullanıcı sözleşmeleri kapsamında sahip olduğunuz haklarınızı nasıl etkiler?
Huawei, yenilikçi dijital içerik servislerini piyasaya sunmak ve ürünleri ve servisleri müşterilerimiz tarafından önemli ölçüde ulaşılabilir olacak şekilde genişletmek istemektedir. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için özel olarak kurulmuş ve belirlenmiş bir Huawei şirketinden (İrlanda’da yerleşik Aspiegel Limited) özel, uzman bir ekip ile servislerimizi genişletme üzerinde çalışıyoruz. Bu değişiklik, sizlere olası en iyi servisleri sunma ve heyecan verici yeni servisleri başlatma taahhüdümüzün bir parçasıdır. Bu nedenle tüm Huawei Mobil Servisleri için küresel iş faaliyetlerimiz ve geliştirme çalışmalarımız İrlanda’daki mobil servisler merkezimizden yürütülmektedir.
Şu andan itibaren Aspiegel Limited, sizlerle olan ilişkilerimize dair tüm yasal sorumlulukları ve yükümlülükleri Huawei Device Co., Ltd.’den devralacaktır. Aspiegel Limited özellikle kişisel verilerinizi korumaktan sorumludur.
Bu değişiklik yalnızca HUAWEI Kimliği, Bulut, Temalar ve Uygulama içi satın alımları kapsamaktadır. Bu durum, servislerimizi kullanma şeklinizi etkilemeyecektir. Genel olarak tüketici yasası haklarınız ve yükümlülükleriniz bu değişiklikten etkilenmeyecektir. Örneğin, bu değişiklik cihaz garantinizi etkilemeyecektir.
2. Bu değişiklik veri koruma ve gizlilik haklarınızı nasıl etkileyecektir?
Veri koruma ve gizlilik haklarınız herhangi bir şekilde azalmayacaktır. Bize emanet ettiğiniz kişisel veriler geçerli yasalar uyarınca işlenecek ve Avrupa Birliği (EU)/Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) dahilinde bulunan veri merkezlerimizde saklanacaktır.
3. Bu değişiklik herhangi bir işlem yapmanızı gerektiriyor mu?
Mobil servislerimizi kullanmaya devam edebilirsiniz.
Fakat, bu değişiklikten muaf tutulmak isterseniz Huawei Kimliği hesabınızı silmeniz gerekmektedir. Bu, aşağıda daha ayrıntılı açıklanmıştır.
Bulut hizmeti kullanıcısıysanız ve EMUI 5.0'dan önceki bir sistem sürümünü kullanıyorsanız (Sistem sürümünüzü Ayarlar > Sistem > Telefon hakkında bölümüne giderek kontrol edebilirsiniz) Bulut sunucusunda saklanan veriler yeni veri merkezine otomatik olarak taşınamamaktadır, fakat 31 mayıs 2019'dan sonra https://cloud.huawei.com adresinden verilerinizi indirmeye devam edebilirsiniz.
4. Bu değişiklik ne zaman gerçekleşecektir?
Bu değişiklik 31 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşecektir.
5. Bu değişiklikten nasıl muaf olabilirsiniz?
Tüm samimiyetimizle servislerimizi eğlenceli ve güvenli bulmanızı umuyoruz. Ancak bu değişiklikten muaf tutulmayı seçmeniz durumunda istediğiniz zaman Huawei Kimliği hesabınızı silerek kullanıcı sözleşmelerinizi sonlandırabilirsiniz.
LÜTFEN DİKKAT: Muaf tutulma işleminden sonra Huawei Kimliği ve Huawei Cloud bilgileri (bunlar; senkronize edilmiş ve yedeklenmiş fotoğraflar, kişiler ve Bulut’taki dosyalar gibi verileri içerir) silinecektir. Bu, yeni bir Huawei Kimliği oluştursanız bile bu bilgileri daha sonra geri alamayacağınız anlamına gelmektedir.
Ayrıca yeni bir Huawei Kimliği oluşturuncaya kadar da mobil servislerimizi kullanamayacaksınız. Ancak telefon aramaları yapmak, SMS göndermek ve fotoğraf çekmek gibi temel işlevleri kullanabilirsiniz.
Tarih: [10 Mayıs 2019]
Saygılarımızla,
Huawei Device Co., Ltd
Aspiegel Limited”


Burdan anlıyoruz ki büyük çaplı bir değişim yaşayan Huawei marka kimliğini korumaya çalışarak devam etmeye çalışıyor. Benim kafamda ki asıl soru şu “Biz Huawei kullanıcıları olarak telefonlarımızda ne gibi değişimlerle karşılaşacağız. Umarım bizi olumsuz etkilemez… Sürekli karşılıklı tarafların açıklamalarını görsek de bir an önce son durumu bize açıklasalar iyi olacak. Çünkü ufak çaplı bir atışma söz konusu medyada!
Şimdi Huawei markalı ürün almak isteyenler de biraz beklese iyi olur… Her şey açığa kavuşana kadar paranızı bi köşede tutun. Sonra gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.#huawei #telefon #akıllıtelefon #android #google #teknoloji #gündem